Friday, November 6, 2020

The 33rd Aliw Awards 2020 Awesome List of Nominations.


 The 33rd Aliw Awards 2020 remains their prestigious event, launching their best awardees and performance online. Due to the strict health protocols, the 33rd Aliw Awards 2020 Night Event will be live online and televised on December 08, 2020 at the Fiesta Pavilion, The Manila Hotel.

List below are the nominations based on categories:
The 33rd Aliw Awards 2020: BEST NEW ARTIST
* Christian Biando
* Michael Pacquiao
* ZephanieDimaranan
* Golden Canedo
* Mara Aragon
* Jasmine Henry
* Angelika de Guzman
* Jeremiah Tiangco
* Nicole Angela Sy

33rd Aliw Awards 2020: BEST NEW GROUP ARTIST
* Fuse (Bacolod City)
* Tutzieroll Acoustic (Angeles City)
* Sugar and Spice

33rd Aliw Awards 2020: BEST DJ for Electronic Dance Music
* Mark Thompson
* Patty Tiu
* Khenzuya Yamamoto

BEST INSTRUMENTALIST
* Dingdong Fiel (Piano)
* Conrado Del Rosario (Saxophone)
* Herald Sison (Clarinet)
* Jong Cuenco (Flute)
* ReynatoResurrecion (Oboe)
* Ariel Sta. Ana (Clarinet)

BEST SPECIAL EVENTS DIRECTOR
* Bernard Maybituin
* (Abel Iloko Fashion Show/LUVWI Charity Ball Creative Agricultural Costume Presentation/Province of La Union)
* Bernard Maybituin (Mutia Ti La Union 2020/170th Founding Anniversary of the Province of La Union)

BEST SPECIAL EVENTS PRODUCTION
* ABEL ILOKO 2020 Fashion Show- Charity Ball Creative Agricultural. Costume Presentation/Province of La Union
* MUTIA TI LA UNION 2020 170th Founding Anniversary of the Province of La Union
* CESO Congress 2019
* TERNOCON 2020- Cultural Center of The Philippines & BENCH
* OBRA MAESTRA 2020 homage to heritage, Shangrila EDSA Plaza
* PROSPERITY BALL 2020 , Grand ballroom, Okada Hotel
* PHILIPPINE COUTURE 40TH ANNIVERSARY, Makati Shangrila Hotel
* SINING DISENYO AT MUSIKA. Makati Shangrila Hotel
* GABAY GURO , PLDT SINING DISENYO AT MUSIKA. Makati Shangrila Hotel

BEST INSTRUMENTALIST
* Dingdong Fiel (Piano)
* Conrado Del Rosario (Saxophone)
* Herald Sison (Clarinet)
* Jong Cuenco (Flute)
* ReynatoResurrecion (Oboe)
* Ariel Sta. Ana (Clarinet)

BEST HOST
* Johann Enriquez
* Issa Litton
* Vance Larena
* Kc Montero

BEST STAND-UP COMEDIAN
* Teri Onor
* Rommel Chika
* Donita Nose

BEST CHORAL GROUP
* TRIBU
* Adamson Chorale
* St. Dominic Sabio Chorale
* The Lighter Side Movement Choir
* Kundirana

BEST FESTIVAL CATALYST/ORGANIZER
* Gov. FRANCISCO EMMANUEL “Pacoy” R. ORTEGA III 170th Founding Anniversary of the Province of La Union Mutia Ti La Union 2020
* Mayor EDWIN “EdSa” SANTIAGO “LigliganParul” Pampanga Giant Christmas Lantern Festival. City of San Fernando, Pampanga
* Mr. Jun Mabalot “Fiestang Caragan 2020.” Mabalacat City, Pampanga

BEST FESTIVAL PRACTICES AND PERFORMANCE
* MUTIA TI LA UNION 2020- 170th FOUNDING ANNIVERSARY OF THE PROVINCE OF LA UNION
* LIGLIGAN PARUL – Pampanga Giant Christmas Lantern Festival. City of San Fernando, Pampanga
* FIESTANG CARAGAN 2020, Mabalacat City, Pampanga

BEST CULTURAL GROUP (Theater or Dance)
* TanghalanMandaluyong (Mandaluyong City)
* DulaangCaviteno (Dasmarinas, Cavite)
* TanghalangBagongSibol Theater and Dance Company (Malabon City)
* Philippine Stagers Foundation

BEST CLASSICAL MALE PERFORMER
* Abdul Candao (Tenor)
* Cipriano De Guzman Jr. (Baritone)
* Jose Javato (Tenor)
* JoseleoLogdat (Baritone)
* Leo Lanuza (Tenor)
* Andrew Fernando (Baritone)
* Arthur Espiritu (Tenor)
* Dennis Gregory
* Sherwyn Sozon

BEST CLASSICAL FEMALE PERFORMER
* Nerissa De Juan
* Jade Riccio
* Ana Feleo
* Sweet Samaniego-Buchanan

BEST BLUES & JAZZ ARTIST (Male or Female)
* Lorna Cifra

BEST POP ARTIST (Male or Female)
* Janah Zaplan
* Joaquin Garcia
* LA Santos
* Gary Escobar

BEST MALE CROSSOVER PERFORMER
* Johnrey Rivas
* Nino Alejandro
* Christian Nagano

BEST FEMALE CROSSOVER PERFORMER
* Beverly Salviejo
* Lara Maigue
* Jade Riccio

BEST DANCE PRODUCTION
* ‘CINDERELLA’ (Ballet Philippines& Cultural Center of the Philippines/Main Theater, Cultural Center of the Philippines)
* ‘ANDRES KKK’ (Silangan Dance Troupe/University of the East/UE Theater, UE Manila
* JM CABLING (‘Lam-Ang’ An Ethno Epic Musical/Tanghalang Pilipino)
* GERALD MAGALLANES( CESO Congress/ Tagaytay City)

BEST CHOREOGRAPHY
* JM CABLING (Lam-ang) CCP Main Theater
* GERALD MAGALLANES (CESO Congress, Tagaytay City)

BEST RE-RUN MUSICAL
* ‘DEKADA ‘70’
* CALUNGSOD The Musical

BEST FEATURED ACTOR IN A PLAY
* DUDZ TERANA (“Under My Skin”/Philippine Educational Theater Association)

BEST FEATURED ACTRESS IN A PLAY
* SHE MAALA (“Under My Skin”/Philippine Educational Theater Association)
* VEAN OLMEDO (“Tula ni Vito at Lira”/ Philippine Stagers Foundation)

BEST FEATURED ACTOR IN A MUSICAL
* PAW CASTILLO (‘Lam-Ang’ An Ethno Epic Musical/Tanghalang Pilipino)
* TIM PAVINO( “Next To Normal”/Ateneo Blue Repertory)

BEST FEATURED ACTRESS IN A MUSICAL
* TEX ORDONEZ-DE LEON (‘Lam-Ang’ An Ethno Epic Musical/Tanghalang Pilipino)

BEST ENSEMBLE PERFORMANCE (in a Play or Musical)
* TANGHALANG PILIPINO ACTORS COMPANY(‘Lam-Ang’ An Ethno Epic Musical/Tanghalang Pilipino)
* TANGHALANG PILIPINO ACTORS COMPANY (“BatangMujahideen”/Tanghalang Pilipino)
* “LA TRAVIATA” ENSEMBLE
* DEKADA ’70 ACTORS ENSEMBLE

BEST MUSIC DIRECTION FOR A MUSICAL
* J RAMOS (‘Lam-Ang’ An Ethno Epic Musical/Tanghalang Pilipino)
* PIPO CIFRA (“Summer Solitude”)

BEST COMPOSER FOR ORIGINAL MUSICAL THEATER
* ELJAY CASTRO DELDOC & JEN DARLENE TORRES (‘Lam-Ang’ An Ethno Epic Musical/Tanghalang Pilipino)
* PIPO CIFRA (“Summer Solitude”)

BEST SOLO PERFORMER IN HOTEL, MUSIC LOUNGES AND BARS
* JON JOVEN( Iconic ’80s/ The Grand Bar & Lounge, Resorts World Manila)
* JON JOVEN ( Disco Glam/ The Grand Bar & Lounge, Resorts World Manila)
* NINO ALEJANDRO( Iconic ’80s/ The Grand Bar & Lounge, Resorts World Manila)
* MARKKI STROEM( Iconic ’80s/ The Grand Bar & Lounge, Resorts World Manila)
* LLOYD MARA (Astoria Plaza)
* JAMES ALTAMERA Okada)
* JAWII ANNE ALTAMERA Hilton
* JEAN KILEY , Resorts World Manila

BEST GROUP PERFORMER IN HOTEL, MUSIC LOUNGES AND BARS
* FUSE (Chalet Bar, L’Fisher Hotel – Bacolod City)
* KAPAMU JAZZ COLLECTIVE (The Jazz Grill/Angeles City)
* TUTZIEROLL ACOUSTIC( Azzuro Hotel, Angeles City)
* SUGAR AND SPICE . City of Dreams

BEST MUSICAL DIRECTOR FOR A CONCERT
* MEL VILLENA( “1 FOR 3”/ Solaire Productions/The Theater @ Solaire, Solaire Resort & Casino)
* RAUL MITRA( “Zephanie”/ VIVA Live/ The New Frontier Theater)
* RYAN CAYABYAB( “And The Story Begins”/Resorts World Manila/ Newport Performing Arts Theater, Resorts World Manila)
* LOUIE OCAMPO & RAUL MITRA( “Unified” Regine Velasquez + Sarah Geronimo/VIVA Live, Inc./Araneta Coliseum)
* LOUIE OCAMPO & Fr. MANOLING FRANCISCO ( ”All About Love”/ ABS-CBN and Tanging Yaman Foundation/Meralco Theater)
* GERARD SALONGA(“The Gift A Christmas Special”/Newport Performing Arts Theater, Resorts World Manila)

BEST CONCERT STAGE DIRECTOR
* JOHN PRATS( “Zephanie”/ VIVA Live/ The New Frontier Theater)
* MARVIN CALDITO ( “And The Story Begins”/Resorts World Manila/ Newport Performing Arts Theater, Resorts World Manila)
* PAOLO VALENCIANO ( “1 FOR 3”/ Solaire Productions/The Theater @ Solaire, Solaire Resort & Casino)
* MANMAN ANGSICO (“The Gift A Christmas Special”/ Newport Performing Arts Theater, Resorts World Manila)

BEST FEMALE PERFORMANCE IN A CONCERT
* ZephanieDimaranan ( “Zephanie”/VIVA Live/ The New Frontier Theater)
* Golden Canedo

BEST MALE PERFORMANCE IN A CONCERT
* ARNEL PINEDA (“Let It Love, Let It Rock Concert”/ABU EMP Entertainment Productions/The New Frontier Theater
* JOSELEO LOGDAT (“Conrad Presents JoseleoLogdat”/Conrad Manila/C Lounge, Conrad Hotel Manila
* CIPRIANO DE GUZMAN JR. (“UnaNoche De Musica”/Liceo De Cagayan &Japan Foundation Manila /Rodelsa Hall,Liceo De Cagayan, Cagayan De Oro City)
* JOSELEO LOGDAT( “Manila Pianos Artist Series/Manila Pianos/Ronac Lifestyle Center Paseo De Magallanes)
* ABDUL CANDAO (“Traume/Dreams”/Manila Pianos /Ronac Lifestyle Center Paseo De Magallanes)

BEST COLLABORATION IN A CONCERT
* LOUIE OCAMPO & Fr. MANOLING FRANCISCO ( ”All About Love”/ ABS-CBN and Tanging Yaman Foundation/Meralco Theater)
* JET PANGAN, DONG ABAY, BASTI ARTADI & WENCY CORNEJO (“‘90s Frontmen:Acousticized”/Advantage International Marketing (AIM) Productions/Music Museum)
* MARTIN NIEVERA & POPS FERNANDEZ (“Two-gether Again”/StarMedia, DSL Events and Production House &Solaire/ The Theater @ Solaire/Solaire Resorts & Casino
* BASIL VALDEZ, LANI MISALUCHA AND RYAN CAYABYAB(“And The Story Begins”/Resorts World Manila/ Newport Performing Arts Theater, Resorts World Manila)
* REGINE VELASQUEZ & SARAH GERONIMO (“Unified” Regine Velasquez + Sarah Geronimo/VIVA Live, Inc./Araneta Coliseum)
* CHRISTIAN BAUTISTA, AICELLE SANTOS & MARK BAUTISTA (“1 FOR 3”/ Solaire Productions/The Theater @ Solaire, Solaire Resort & Casino)
* REY VALERA & JOEY G. (“The Acoustic Playlist”/Palacio De Manila &StarMedia/Palacio De Manila, Intramuros)

BEST STAGE DIRECTOR FOR A PLAY
* GUELAN VARELA LUARCA(“BatangMujahideen”/ Tanghalang Pilipino)
* JOSE ESTRELLA( “Nana Rosa” /UP Playwrights Theater)
* MELVIN LEE( “Under My Skin”/ Philippine Educational Theater Association)
* JAMES VINCENT CARREON (“Mapurol”/UE Drama Company)

BEST LEAD ACTOR IN A PLAY
* EDSEL FUSIO( “Mag-Kaupod”/Teatro De Letran/ Parc Foundation, San Juan City)
* SEAN BINEGAS (“Akap”/CAST-UMAK/ Parc Foundation, San Juan City)
* DYLAN TALON (“Under My Skin”/Philippine Educational Theater Association)
* MIKE LIWAG(“Under My Skin”/Philippine Educational Theater Association)

BEST LEAD ACTRESS IN A PLAY
* CHERRY PIE PECACHE( “Under My Skin”/Philippine Educational Theater Association)
* ROSELYN PEREZ (“Under My Skin”/Philippine Educational Theater Association)
* PEEWEE O’HARA( “Nana Rosa” /UP Playwrights Theater)

BEST PLAY
* “BATANG MUJAHIDEEN” (Tanghalang Pilipino/Little Theater, CCP)
* “UNDER MY SKIN” (Philippine Educational Theater Association /PETA Center, Q.C.)
* “MAPUROL” (UE Drama Company/Parc Foundation, San Juan City)
* “HIBLANG ABO” (Philippine Stagers Foundation)

BEST STAGE DIRECTOR FOR A MUSICAL
* PAOLO VALENCIANO (“ Joseph The Dreamer”/Trumpets/Maybank Performing Arts Theater, BGC)
* FITZ EDWARD TORRES BITANA & MARCO VIANA ( ‘Lam-Ang’ An Ethno EpicMusical/Tanghalang Pilipino)
* FLOY QUINTOS (‘LaTraviata’ /Daejeon Opera Company& Cultural Center of the Philippines)
* PAT VALERA (‘Dekada ‘70’ /Black Box Productions/ Doreen Black Box, Arete, Ateneo De Manila University)
* MISSY MARAMARA (“Next To Normal”/Ateneo Blue Repertory/Gonzaga Fine Arts Theater, Ateneo De Manila University)

BEST LEAD ACTOR IN A MUSICAL
* ARTHUR ESPIRITU ( ‘LaTraviata’/Daejeon Opera Company & Cultural Center of the Philippines)
* JC SANTOS( ‘Lam-Ang’ An Ethno Epic Musical/Tanghalang Pilipino)
* JEF FLORES ( ‘Next To Normal’/Ateneo Blue Repertory)
* SAM CONCEPCION( “Joseph The Dreamer”/ Trumpets)
* JULIENNE MENDOZA( “Dekada ‘70”/Black Box Productions)
* TIM PAVINO ( Next to Normal/ Ateneo Blue Repertory)

BEST LEAD ACTRESS IN A MUSICAL
* CRIS VILLONCO( “Next To Normal”/Ateneo Blue Repertory)
* RACHEL GERODIAS( ‘LaTraviata’/Daejeon Opera Company & Cultural Center of the Philippines)
* ANNA LUNA (‘Lam-Ang’ An Ethno Epic Musical/Tanghalang Pilipino)
* STELLA CANETE-MENDOZA( “Dekada ‘70”/Black Box Productions)

BEST MUSICAL
* ‘LAM-ANG’ An Ethno Epic Musical/Tanghalan Pilipino/Little Theater, CCP
* ‘LA TRAVIATA’/Daejeon Opera Company & Cultural Center of the Philippines/Main Theater, CCP

BEST MAJOR CONCERT (GROUP)
* MUSIC & MAGIC (“Music & Magic 2020/ Newport Performing Arts Theater, Resorts World Manila)
* SILENT SANCTUARY (“Iloilo OPM Music Festival”/39 Events Couture Group/University of San Agustin Gymnasium, Iloilo City

BEST MAJOR CONCERT (MALE)
* GERALD SANTOS (“Unlimited Concert”/Le’ Posh Entertainment Productions/Newport Performing Arts Theater, Resorts World Manila)

BEST MAJOR CONCERT (FEMALE)
* LEA SALONGA (“The Gift A Christmas Special”/ Newport Performing Arts Theater, Resorts World Manila)

BEST LIVE ONLINE PRODUCTION
* “The Great Shift”

BEST LIVE ONLINE PERFORMER
* GERALD SANTOS (“The Great Shift”)

BEST VENUE FOR CONCERTS AND PLAYS:
* THE THEATER OF SOLAIRE
* CULTURAL CENTER OF THE PHILIPPINES
* RESORTS WORLD MANILA (NPAT)
* MUSIC MUSEUM
* SMART ARANETA COLISEUM
* GRAND BAR AND LOUNGE, RESORTS WORLD MANILA

The 33rd Annual Aliw Awards is co-presented by Aliw Awards Foundation, Inc., and Novuhair, with media partners Manila Times, Philippine United News, The Journal Group of Companies, ATC Channel 31 Online TV, ATC Best TV, WIZ 31 and BEAM 31 Free TV, and Chinese TV on Channel 13.
You can visit the Aaliwin Kita Facebook page for official updates.

No comments:

Post a Comment